nedelja, 2. junij 2024

VZDRŽATI RAZLIČNOST: filozofske razprave o mnogih svetovih

 O MNOGIH SVETOVIH

Fran Levstik je svojem znamenitem literarnem potopisu "Popotovanje od Litije do Čateža iz davnega leta 1858 zapisal: "Na Dolenjskem sem naletel na domačina, ki je imel celo Robidovo Fiziko, skrbno me je izpraševal, česar ni mogel sam razumeti. Iz tega, kar se je opomnilo do zdaj, vidimo jasno, da Ijudstvo bi že bralo, ko bi le imelo kaj, In kakor bi rastlo med nami število dobrih knjig, tako bi tudi rastlo med narodom veselje do njih."

Predstavljam si, kako bi se danes smejalo Franu Levstiku ali tistemu domačinu z Robidovo fiziko, če bi obiskala slovenske knjigarne in knjižnice. Njun odziv bi nam gotovo potrdil, da živimo v privilegiranem času, ko se lahko sproti seznanjamo z znanstvenimi spoznanji, in to v poljudnem slovenskem jeziku - trg poljudnoznanstvene literature o najnovejših fizikalnih, filozofskih, astronomskih, bioloških, antropoloških, zgodovinskih, medicinskih in drugih spoznanjih je v največjem razmahu.  Lani je izšlo tudi delo o tematiki, ki je v zadnjih letih prerasla v pravi pop kulturni fenomen: monografija "Vzdržati različnost" v slovenski prostor prinaša izvirne filozofske prispevke o mnogih svetovih. Že naslovi tematskih sklopov (Ontologija in antropologija mnogosvetja, Epistemološka analiza možnih, dejanskih in fikcijskih svetov, Mnogosvetje v religiji, kulturi in življenjskem svetu), takoj povedo, da je knjiga pisana predvsem za strokovno javnost. Zato je bila ena od mojih prvih skrbi, ko sem jo vzel v roke - bom sploh kaj razumel? Ne bom nemara podoben temu nesrečnemu domačinu z Robidovo "Fiziko", ki je vsepovsod "izpraševal, česar ni mogel sam razumeti"? Iskreno: bil sem. Branje ni bilo najlažje, kar pa ne pomeni, da tudi brezplodno. Daleč od tega: po dolgem času sem se med branjem ponovno užival tako, kot uživamo med branjem prve knjige v tujem jeziku. Sreča, da vstopamo in spoznavamo nova ozemlja, daleč prerašča frustracijo, ki jo vzbujajo posamezne skrivnostne povedi ali odstavki. Tisto, kar najbolj šteje ob branju takih knjig, so nove misli, ki zamajejo naše mentalne barake in izzovejo prav tista prepričanja, ki jih imamo za najbolj trdne zidake svojih miselnih sklopov. Trud med branjem pa se ne poplača samo z odkrivanjem novih svetov o mnogih svetovih, temveč tudi etičnim sporočilom, ki prežema celoto: odprta in dialoška zasnova (skupaj sobivajo resnično različni prispevki) odpira prastaro filozofsko vprašanje o odnosu med mnogim in enim. Kot uvodoma zapišeta urednika Maja Malec in Marko Uršič: "Mnogega ni brez enega, pri čemer pa mnogo ni le drugo v odnosu do enega, temveč je nemalokrat tudi drugačno in različno - zato moramo tako v svetu kot v sebi, tako v teoriji kot v praksi zdržati različnost ter obenem ohranjati presežno enost v skupnem in vselej razvejanem filofozskem logosu." 

Ko sem odložil knjigo, sem se močneje kot kdajkoli prej zavedal, da ni nikjer pomembneje vzdržati različnost kot v samem sebi. Če zmoremo nositi težo mnogih svetov v sebi (svoje največje kognitivne in duševne ambivalence in nevednost o njih), je to najboljši možni način za vzdrževanje različnosti in razvijanje tolerance tudi v svetu okrog nas. 

Brezplačno dostopno tudi na spletu. 







https://prvi.rtvslo.si/podkast/7-stran/173251128/175050129

Ni komentarjev:

Objavite komentar