Ne samo, da nekatere knjige v naša življenja vstopajo takrat, ko jih potrebujemo. Nekatere pridejo kar v paru. Ne zgolj za to, da bi bolj zaleglo ali ker prve "lekcije" ne bi vzeli dovolj resno. Ne. Le včasih so obravnavane teme tako pomembne in večplastne, da jih je nujno pogledati z več plati, da bi vsaj za silo razumeli, kako zamotane so.
Med prvim valom epidemije sem najprej prebral knjigo Kralj vseh bolezni. Poljudno napisano monografijo o raku, ki je prejela številna priznanja, med drugim tudi Pulitzerjevo nagrado za stvarno književnost, je kot svoj knjižni prvenec napisal ameriški onkolog Siddharta Mukherjee (rojen sicer v New Delhiju). Povod zanjo je bilo vprašanje "Kam gremo?", ki mu ga je zastavila pacientka z želodčnim rakom. Mukherjee je vprašanje vzel zares: ni se vprašal le "Kam gremo?", ampak tudi "Od kod smo prišli?". Rezultat je obsežna, na skoraj 600 straneh napisana knjiga: ker je odgovarjal na obe vprašanji, ni napisal le monografije o raku, temveč - naj se sliši še tako čudno - njegovo biografijo. Bolezen (pravzaprav "mnogo bolezni"), za katero vsako leto na svetu umre sedem milijonov ljudi, je dobila človeške poteze: individualnost, unikatnost, nekonformizem, globalnost in mobilnost (metastaziranje) rakavih celic v marsičem simbolizirajo človeška hotenja 20. stoletja, ko se je rak okronal za kralja vseh bolezni (s podaljšanjem življenjske dobe je rak prehitel kardiovaskularne bolezni in postal najpomembnejši vzrok smrti).
Pot medicine do učinkovitega zdravljenja je bila po eni strani vijugasta in polna mrtvih rokavov: zapisi, ki segajo do starega Egipta in opisujejo različne metode, zmote in stranpoti zdravljenja, niso za zelo občutljive. Po drugi strani Mukherjee nazorno prikaže, kako pogosto so prav ta prizadevanja medicinske znanosti polna poguma, znanja, izvirnosti in predvsem neomajne vztrajnosti služiti humanizmu. Monografija prikazuje, kako trnova pot zdravljenja je čakala bolnike skozi vso zgodovino, in hkrati - boleče - dokazuje, kako je bila ta trnova pot še vedno najbolj ustrezna ali celo edina mogoča. Knjiga je tako iskren poklon zahodni medicini, ki pa ne skriva spoznanja, da pot do velikega uspeha ni možna brez stranpoti.
Med drugim valom se se srečal z Maminim rakom. Razlika je v pogledu: če je monografija Kralj vseh bolezni veličasten epski priklon zgodovinskim prizadevanjem zahodne medicine, da ozdravi raka, je Mamin rak Briana Fiesa lirična podoba navadnega posameznika (v literaturi ga pogosto imenujemo mali človek), ki zboli za rakom. Stripar Brian Fies je upodobil resnično zgodbo svoje matere, ki je po večdesetletnem kajenju zbolela za metastatskim pljučnim rakom. Strip je sprva anonimno objavljal na spletu, saj je želel ohraniti zasebnost. Šestdesetletna mama, ki zboli za rakom, sin, štiridesetletni pisatelj, sestra, igralka in spletna podjetnica, medisestra, izučena medicinska sestra ... so glavne osebe, okrog katerih se plete zgodba, dokler se na koncu počasi ne razplete. Bralca se vmes dotikajo drobni stavki in subtilne podobe, dokler se - ne da bi opazil, kdaj in kako - tesno poveže s stiskami junakov. Čeprav opisuje le intimno dogajanje znotraj lastne družine - oziroma prav zato, je strip segel v srce mnogih bralcev, tudi strokovnjakov. Kdor ga prebere, se temu ne čudi: strip vsakemu empatičnemu bralcu omogoča bolje razumeti skozi kakšne vihre negotovosti, vprašanj, odločitev in bolečin se mora podati rakav bolnik. Avtor v predgovoru zapiše, da so to potrdili tudi "zdravniki in profesorji medicine, ki so dejali, da jim je Mamin rak pomagal razumeti pogled s strani pacientov. Nekateri so celo prosili, da bi ga uporabili kot učno gradivo." To je mogoče razumeti: naj so kirurški in kemoterapevtski postopki še tako različni, je čustvena izkušnja bolnikov in njihovih bližnjih pogosto zelo podobna, če ne že univerzalna. Vsem nam, ki nismo onkologi oziroma smo imeli dovolj sreče, da se s to boleznijo nismo srečali, pa prinaša velik uvid in spoštovanje do vseh, ki imajo to izkušnjo.
Če je Kralj vseh bolezni knjiga o zgodovini zdravljenja raka, je Mamin rak knjiga o človeku med zdravljenjem raka. Knjigi, ki se bereta v paru.